Terapeudist


Olen Monika Mändmaa ja läbisin Inglismaal ja Ameerika Ühendriikides tuntud terapeudi Marisa Peeri loodud teraapiameetodi esimese taseme koolituse. Eelnevalt olen õpetajaõppe raames läbinud mõned sissejuhatavad psühholoogiakursused.
Klientide mõistmisele aitab kindlasti kaasa ka pikaajaline isiklik kogemus depressiooniga võitlemisel.

Minus tekkis hüpnoteraapia usk, kui hakkasin mõtlema sellele, misasi on platseebo efekt ja kuidas see töötab. Olin juba lapsepõlves platseebost midagi kuulnud ja samast ajast pärines ka minu hinnang sellele nähtusele. Mul oli kujunenud arvamus, et platseebo on pettus ja inimesed, kes selle pettuse õnge lähevad, on rumalad.

Kui hakkasin hüpnoteraapia kohta põhjalikumalt uurima, selgus, et platseeboga saab siin kohati paralleele tõmmata. Ja alles siis mõtlesin sügavamalt sellele, et kuidas on võimalik, et miski, millel puuduvad raviomadused, ometi inimesi ravib? Sest hoolimata sellest, kas tegu on pettuse või lollide patsientitega, ei saa kuidagi salata seda, et platseebo toimib! Ja mitte ainult ei toimi, vaid veel nii tõhusalt, et ravimite väljatöötamisel võrreldakse selle efektiivsust alati platseeboga. Et ravim oleks tõhus, peab see olema tõhusam, kui platseebo. Neid ravimikatsetusi tehti aastaid teadmata, kuidas platseebo toimib.

Viimasel ajal on hakatud nähtust uurima, aga päris selgeks see, nagu palju muudki ajus toimuvast, veel saanud pole. Kindel on see, et platseebo efektiivsus on seotud inimese uskumustega ravivõtete kohta. Kui inimene ise usub, et talle soovitatud preparaadil on ravitoime, siis see usk käivitab tema kehas sümptomite vähenemise. Nii tugev on inimese mõtte jõud! Aga ka siis, kui inimene teab, et preparaat on platseebo, on selle manustamisel ravitoime – ilmselt seetõttu, et inimesed on tabletiusku. (vt https://www.health.harvard.edu/…/the-power-of-the…)

Väidetavalt platseebo siiski haigusi ei ravi, vaid üksnes kaotab või vähendab sümptomeid. Selle poolest hüpnoteraapia mõnevõrra erineb platseebost. Paljude psüholoogiliste probleemide puhul suudab teraapia siiski vabastada inimese sellest psüholoogilisest mikrotraumast, mis sümptome (käitumist) esile kutsub.

Video RT teraapiast ja natuke hüpnoosist üldisemalt.

Nõustamisteenust tutvustavat videot saab vaadata Facebooki lingilt SIIN.

%d bloggers like this: